چراغ ال ای دی

چراغ ال ای دی

LED که مخفف Light Emitted Diode است به معنای دیود ساطع کننده نور است . دیود های ساطع کننده نور در واقع جزء خانواده نیمه هادی ها به شمار می آیند . خاصیتی که LED را از سایر نیمه هادی ها متمایز می سازد این است که با گذر جریان مقداری انرژی به صورت نور از آنها ساطع می شود .پیشرفتهای سریع صنعت الکترونیک در سالهای اخیر و استفاده از دستگاههای تولید دقیق با تغییر در ساختار فیزیکی و مواد تشکیل دهنده ، LED های نسل جدید را به بازار عرضه کرد . در LED های نسل جدید می توان نور را با طول موج مشخص با رنگ کاملا خالص و فاقد هر گونه پرتو های مضر مادون قرمز یا فرا بنفش تولید کرد که در نتیجه هیچگونه اثرات مخربی بر سلامت انسان ندارد .LED های نسل جدید قابلیت تولید همه رنگها را دارند و در مقایسه با سایر لامپهای کم مصرفمعمولی و LED های قدیمی انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند و استفاده از آنها روز بروز منطقی تر به نظر می رسد .

مقایسه LED  با لامپهای رشته ای ، هالوژن ، فلورسنت و کم مصرف

– فاقد جیوه و گازهای مضر ، بدون آلودگی محیط زیست
– کیفیت بالای تمرکز نور
– مصرف ناچیز انرژی و صرفه جویی بسیار بالا در مصرف انرژی الکتریکی
– شار نوری بالاتر
– طول عمر بسیار بالاتر
– مقاومت بالا در مقابل ضربه های مکانیکی ( فاقد فیلمان و شیشه )
– مقاومت بالا در برابر روشن و خاموش شدن ممتد
– تشعشع بسیار ناچیز نور مادون قرمز و در نتیجه بدون ضرر برای پوست انسان

 

مزایای LED  از لحاظ اقتصادی

اگر چه در ابتدا قیمت یک چراغ  LED از یک چراغ  معادل رشته ای یا فلورسنت بالاتر به نظر میرسد اما با توجه به هزینه بسیار کمتر  مصرف برق ، طول عمر  بسیار بالا  و هزینه های کابل کشی بمراتب ارزانتر آن در واقع از این دو رقیب  به صرفه تر است .   همچنین  سایز کوچک LED ها  به نسبت  تولید نور  آن  در مقایسه با دیگر وسایل تولید روشنایی انعطاف پذیری بالایی را در اختیار طراحان و معماران قرار می دهد .اما بزرگترین برتری  LED  عمر مفید آن است .  LED ها 50000 ساعت عمر مفید دارند در حالیکه عمر مفید لامپهای رشته ای تنها هزار ساعت و عمر مفید فلورسنت ها 10000 ساعت است . عدم احتیاج  به تعویض در کوتاه مدت ( حداقل 5 برابر بیش از فلورسنت ها ) باعث صرفه جویی بسیار در وقت مصرف کنندگان نیز می شود .به علت مصرف بسیار  پایین   انرژی  و همچنین  بازده نوری بالای  LED ها ، گرمای آزاد شده  در محیط بسیارکم می باشد .  همچنین بر خلاف سایر لامپها دارای گاز سمی جیوه  نمیباشند .بر اساس آمارهای وزارت  نیرو  سهم  روشنایی  از کل مصرف الکتریسیته  خصوصا  در زمان  اوج  مصرف چشمگیر است به نحوی که در کشور حدود 30 درصد از کل  انرژی  مصرفی و حدود  40 تا 50 درصد  از مصرف  پیک  صرف  تأمین  روشنایی می شود .  لذا  با  توجه  به مزیتهای  بسیار زیاد  LED ها ،  پیش بینی می شود در آینده  نه چندان دور این  منبع روشنایی جایگزین سایر لامپها شود .

صنایع روشنایی آروین  در راستای مدیریت  و بهینه سازی  مصرف انرژی  در صنعت روشنایی  و با تکیه بر سابقه درخشان و تجربیات کسب کرده  توانسته  است  با تولید و  ارائه  محصولاتی با  ظاهری  چشمگیر و  مشخصات  فنی مطلوب و مطابق  با تکنولوژی  روز دنیا گامی  موثر در زمینه ارائه  راهکارهای مصرف صحیح انرژی بردارد . تلاش مستمر مسئولین  شرکت به جهت  ارتقاء سطح  کیفی محصولات  و سرعت روند اجرا و تولید موجب گردیده است که ضمن بیشترین بهره وری  محصولات این شرکت  از جلوه خاصی برخوردار باشد و همواره مورد توجه مشتریان خود واقع شود .

طول عمر لامپ های LED  رابطه عکس با دمای کارکرد نیمه هادی آنها دارند . عدم دفع حرارت مناسب LED به شدت می تواند منجر به کاهش طول عمر آن گردد .  به علاوه در یک محصول  LED  طول عمر درایور و کیفیت قطعات اپتیکی نیز تاثیر بسیاری در طول عمر محصول خواهد داشت .

نکات ضروری در انتخاب چراغ LED :

تراشه : تراشه های LED  با کیفیت های متفاوتی  ارائه می شوند . روش اتصال تراشه به  برد مدار چاپی ،  زمان و میزان حرارت لحیمکاری ، نوع و مقدار  چسب سیلیکون و  تست های کنترل کیفیت  در پروسه تولید  میزان کیفیت محصول را تعیین می کند .

بدنه و هیت سینک  :  بدنه و هیت سینک  چراغ LED  نیز از مهمترین  قسمت های  این منبع روشنایی  محسوب می شود و تاثیر مستقیمی در کیفیت و  طول عمر آن دارد .  تبادل گرمایی مناسب  جهت انتقال حرارت از تراشه به حیط بر عهده هیت سینک آن است و بهترین متریال برای این منظور آلومینیوم است . استفاده از متریال نامناسب در هیت سینک موجب کاهش طول عمر تراشه می گردد .

درایور : یکی از مشکلات سیستم های LED استفاده از درایور نامناسب است .  درایور های جریان ثابت  از مشخصه های خوب منابع LED می باشند .  در این حالت هنگام  تغییرات ولتاژ  ، جریان LED ثابت می ماند  و در طول عمر LED تاثیر منفی نمی گذارد .  محافظت در برابر  اتصال کوتاه ،  اتصال معکوس و  افزایش بار  نیز موارد  موثر در طول عمر درایور و در نتیجه LED می باشد .

لنز یا دفیوزر  : تفاوت دفیوزر با کیفیت  و بی کیفیت در  شفافیت  ،  مقدار هدر رفتن نور  ،  میزان شکست نور  و میزان تاثیر پذیری از گرما می باشد .دفیوزرهای بی کیفیت پس از مدتی تغییر رنگ داده  و کدر می شوند .

شار نوری : میزان لومن یا میزان روشنایی یک محصول LED فاکتور مهمی است ، لذا حفظ شار نوری در طول عمرآن نیز از موارد بسیار اساسی در بررسی کیفیت LED می باشد . میزان این کاهش به نوع طراحی و دمای کارکرد یمه هادی بستگی دارد . هر چقدر کیفیت ساخت LED  پایینتر باشد و مسائل دفع حرارتی کمتر در نظر گرفته شده باشد میزان کاهش شار نوری در طول عمر بیشتر خواهد شد . لذا توصیه می شود در محصولات LED  از برند های معتبر استفاده گردد.

بهره وری نوری : به میزان لومن بر وات منبع LED گفته می شود ؛ که می تواند بین 60 تا 160 لومن بر وات متغیر باشد .

شاخص نمود رنگ : یا CRI  میزان نزدیک بودن رنگ اجسام به رنگ طبیعی آنها را تحت تابش یک منبع نور شاخص نمود رنگ آن گویند . بین 0 تا 100 سنجیده می شود و از نکات مهم یک منبع روشنایی بحساب می آید .

ضریب توان : نسبت توان واقعی به توان ظاهری را ضریب توان گویند و بین 0 تا 1 سنجیده می شود . توان واقعی در واقع توانایی برای تبدیل انرژی الکتریکی به دیگر شکل های انرژی را نشان می دهد . و توان ظاهری در اثر اختلافبین ولتاژ و جریان پدید می آید . هر چه ضریب توان بزرگتر باشد تلفات در مدار کمتر می شود .

صنایع روشنایی آروین باتلاش مستمر مدیران و پرسنل همواره مفتخر است  با ارائه محصولات زیبا ، با کیفیت و مطابقبا استانداردهای روز دنیا بتواند گامی موثر در راستای اعتماد و رضایت مشتریان گرانقدر بردارد .