SMD LED چیست ؟

SMD  LED  چیست ؟

SMD  مخفف Surface Mounted Device  می باشد . که به تکنولوژی در ساخت محصولات الکترونیکی گفته می شود که بر پایه لحیم کاری بدون استفاده از سوراخ بر روی بورد بنا شده است .  تکنولوژی SMD  در  LED ها  کاربرد فراوانی دارد به طوریکه  اکثر قطعات LED  مورد استفاده  در موارد روشنایی  و نورپردازی برپایه این تکنولوژی ساخته شده است .

SMD--LED

تکنولوژی SMD  برای محصولات LED :

این LED ها دارای دو یا چند پایه برای لحیم کاری به اضافه یک پد مخصوص برای انتقال حرارت هستند که موجب بالا بردنتوان و طول عمر LED ها می شود .معمولا جنس  این  پد از مس با کیفیت  یا  آلومینیوم  است و LED هایی  که فاقد  مس مرغوب یا فلزات  مناسب تر هستند در انتقال حرارت به مشکل برخواهند خورد و دارای طول عمر مناسب نخواهند بود .چیپ های SMD  دارای  انواع مختلف می باشد .  همچنین  POWER LED   نیز به علت شیوه  لحیم کاری آنها  جزء دسته SMD ها قرار می گیرند .از انواع این LED ها می توان به چیپ های SMD  5050 , 2835, 3056  و غیره اشاره کرد که در LED استریپ ها ،  نواری و خطی کاربرد دارند .از نکاتی که باید در مورد چیپ های   “ SMD LED CHIPS ”  اشاره کرد  استفاده از  سیم های طلایی  Golden Wires در ساختارآن هاست . اما در صورتیکه از آلیاژ طلا در این بخش استفاده نشود این اتصالات در طی زمان بر اثر حرارت ضعیف تر می شوند و مقاومت الکتریکی آن ها افزایش می یابد .این افزایش  مقاومت باعث کاهش  جریان عبوری و  در نتیجه کاهش نور متصاعد  شده از  تراشه LED  می گردد . لذا توصیه می شود  از تجهیزات روشنایی  LED  ارائه شده  توسط یک  برند معتبر استفاده شود .

تفاوت COB  با  SMD  :

همانطور که گفتیم در چیپ های SMD   از سیم طلا  بهره برده  می شود ؛  یکی از راههای تشخیص SMD ها از COB ها  همین است ؛ چراکه  COB  ها به  جای سیمهای  طلا  از  بوردهای فلزی مرغوب  به منظور برقراری  اتصالات بهره می برند .   لامپ  COB  دارای  یک  سری  چیپ  بر روی بورد  است ، که  بر روی آنها  ماده  فسفرسان  ریخته شده است . لیکن باید بدانیم لامپ های SMD  ساختاری  متفاوت دارند  .    لامپ های SMD   دارای  یک  یا  چند  چیپ  هستند  که مستقیما  توسط  Golden Wire  ( سیم نازک طلایی ) به یکدیگر و پایه های ورودی متصل شده اند و بورد  واحدی در کار نیست .

تفاوت-COB--با--SMD

COB  LED  چیست ؟

مخفف  Chips On Board  به معنای  چیپ تراشه ها  بر روی بورد می باشد .   COB تکنولوژی جدیدی است برای مجتمع کردن  LED ها  در  یک بسته بندی  برای یک  منبع روشنایی ؛  در فناوری  COB   تعدادی لامپ   LED  به صورت چیپ بر روی یک بورد و  ماژول  سوار  میشوند ، به صورتی که  زمانی که روشن شدند  به صورت  یک پنل  روشن با  پخش نور بالا دیده می شوند .